Basın Bülteni / 2023 – Ekim Geçidi 22. Yılını Kutluyor!

 

CUMHURİYEİN 100.YILI / EKİM GEÇİDİ BURSA

22. YIL DİSİPLİNLER ARASI SERGİSİ

Devlet Güzel Sanatlar Galerisi – Heykel Bursa

17 Ekim 2023 – 27 Ekim 2023

Açılış :17 Ekim 2023 Salı Saat 18.00

 

 

 

EKİM GEÇİDİ SERGİLERİ BU YIL 22. YILINI KUTLUYOR!

CUMHURİYETİMİZİN 100.YILINDA 22.EKİM GEÇİDİ SERGİMİZİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Dünya tarihinde emperyalizme karşı kazanılmış ilk kurtuluş Savaşı’nın sonunda 29 Ekim 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını onurla kutluyor, kurucusu büyük önder Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Cumhuriyetimiz kurulduğundan beri uygarlık ve özgürlük yolunda ilkelerini sürdürmüş demokratik ve bağımsız Cumhuriyet düşüncesini kuşaktan kuşağa devam ettirmiştir. “Çağcıl sanat”, cumhuriyetimizin kazanımlarından birisidir. Sanatçıların yaratma özgürlüklerinin, dünyadaki uygarlık düzeyini yakalayabilme çabalarının Atatürk’ün Cumhuriyeti sayesinde olduğunu hatırlatmak istiyorum. Cumhuriyete kadar geçen zaman diliminde, doğu ve batıyı taklitten öteye gidilemediği için cahil kalınmıştır. Sanat ve sanatçılar kültürün can damarıdır. Dünya kültüründe yaratma yöntemlerini esas alan toplumlar ilerlemekte, diğerleri ise geri gitmektedirler.

Bilindiği gibi pusulanın sapmasını düzeltmeden doğru yön tayini olanaksızdır. Türkiye’de Cumhuriyetimizin ivmesi ile gelişen çağcıl sanat tarihini sizlere doğru olarak tanıtabilmek için 22 yıl önce başlatmış olduğum “Ekim Geçidi” sergilerimize katılan yaratıcılığı esas alan sanatçıların özgür ve özgün yapıtlarıyla bugünkü yapay sanat ortamını kurtaracaklarına, toplumumuzu aydınlatacaklarına inanıyorum. 22 yıldan beri 30’u aşkın ilde ve ilçede devam etmekte olan Ekim Geçidi sergilerimizin en önemli özelliklerinden birisi de eğitim amaçlı ve hepsinde de her kuşaktan ve her teknikten, (resim, heykel, seramik, baskı teknikleri, video, enstalasyon, performans,vs.) birçok alanda da yapıtlar sergileniyor olmasıdır.

On beş yılda Türkiye Cumhuriyetini kurduktan sonra ülkemizin modernleşmesini her konuda ileri gitmesini sağlayan, eğitimden başlayarak önemli adımlar atan Atatürk ve arkadaşlarının günümüze dek yaşamaları olanak dahilinde olsaydı herhalde bugün dünyanın en uygar ülkelerinin önünde olabilirdik. Atatürk’ün en büyük arzusunu da gerçekleştirmiş olurduk.

Atatürk’e, Cumhuriyet’e, ve sanata saygı ve sevginin sonsuza dek süreceğini daha çok sanatseverlerle buluşacağını, Anadolu’daki bütün illerimizde gerçekleşme olanağına kavuşacağını ve Türkiye’nin bütün dünyada saygınlık kazanmasına katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Belediyelerin ya da özel kurumların desteği ile en kısa tarihte ATATÜRK ve EKİM GEÇİDİ MÜZESİ’nin kurulduğu ili taçlandırabilmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Başta Bursa’da “Uluslararası Ekim Geçidi” sergilerimizi yıllardır gerçekleştiren sanatçı Ayfer Demircioğlu’na ve bu projeme maddi manevi emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Gülsün Erbil

 

 

 

 

Ayfer Demircioğlu

Ekim Geçidi Bursa Sergisi Koordinasyonunu sağlayan Ayfer Demircioğlu’na iletişim için buradan ulaşabilirsiniz.