Cumhuriyet’in Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ e Sevgi ve Saygıyla

“Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.” Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk’ün sanat anlayışı ile sanatın ve sanatçının anlam kazandığı bu yolculuğumuzu, Atatürk’ü ve Cumhuriyeti kendilerinin varlık nedeni olarak gören sanatçılarımızın katıldığı geleneksel Ekim Geçidi sergilerimiz 20 yıldır yapılmaktadır. 29 Ekim 2002’den itibaren Mustafa Kemal Atatürk’ ün çağdaşlık kavramına göre yaptığımız sergilerimizin amacı; her türlü disiplini kapsayan heykel, resim, enstalasyon, seramik, video, fotoğraf performanslar vs. alanlarında üretmekte olan çağcıl Türk sanatçılarının yurt içinde ve yurt dışında tanıtılmasıdır.

Ekim Geçidi sergilerimiz, birbirlerinden farklı söylemleri olan profesyonel ve otodidakt dünyadaki çağdaş uygarlık düzeyini yakalama çabasıyla üreten sanatçıları bir araya getiren önemli bir karma sergidir. Kapılarını tüm sanatçılara açan başka bir Cumhuriyet Sergisi’nin olmayışı bu serginin ne kadar değerli olduğunun göstergesidir.

Mevlana Celaleddin Rumi ’nin ” Gel, gel ne olursan ol yine gel. ” çağrısı ile başlattığımız bu projemizin sanatçıları Cumhuriyetimize, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına saygılı olmak kavramından hareketle bir araya gelmişlerdir.

Ekim geçidi sergilerimizin teması yoktur. Cumhuriyetimiz sayesinde yaratıcı sanat yapanların yeniden doğuşunun simgesel söylemidir. Konusunun olmaması üretmek isteyen arkadaşlarımızın eserlerine koydukları özverinin, emeğin, çalışmanın ve bilginin özgünlüğü ve özgürlüğü için de gereklidir.

Sanatseverlerin de desteği ile 22. si düzenlenen Ekim Geçidi sergilerinin daha da güçlenerek çağcıl Türk sanatçılarının ve eserlerinin dünyayı dolaşma olanağına kavuşacağına inancımız sonsuzdur.

Sonsuza dek nice Ekim Geçidi sergilerine,

Sevgilerimle…

Gülsün Erbil